pridané 30.Nov, 2023 |
autor kralb |
videné 1360

Chcelo by to nejaký filter

Bigľayz, Decis, Terya, R.O.D., Divadlo Kontra/Spišská Nová Ves, 25/11/2023

V kategórií: REPORTY

Takmer presne po roku je na vrchnom poschodí novoveského Divadla Kontra pripravený ďalší koncert zo série Mucho Zber. Ten priestor mám napriek nešťastnej akustike rád a tak sa celkom teším. Pódium majú okupovať 3 známe záležitosti a jedna nová, o ktorej som doteraz nepočul.

Chcelo by to nejaký filter

Tesne pred koncertom ale dostávam tip, aby som si (pre mňa) neznámu kapelu R.O.D., ktorá má dnešnú akciu otvárať, trochu pozrel. No a ich profilové bio o tom, ako sa kapela “rozhodla vyjadriť občiansku neposlušnosť, na základe pravidelného porušovania ľudských práv na území Slovenskej a Českej republiky, pod záštitou korporátnych médií” mi stačí na to, aby som dnešné úvodné číslo s pokojom na duši odignoroval.

Prichádzam teda v momente, keď sa už na pódiu zvučí novovesko-popradské zoskupenie Terya. Ako prvý si všímam pokus o zlepšenie spomínanej akustiky znížením stropu pomocou natiahnutej plachty. K dokonalosti to určite stačiť nebude, ale rozhodne je to krok vpred. Obavu mám dnes viac pri pohľaďe na pódiové peáčko, ktoré prenáša spevy do publika iba pomocou jedinej krabice postavenej v strede, a aj tá pripomína viac monitor ako seriózny reprák. Na počudovanie to ale celkom stačí. Terya spúšťa svoju režbu a Forusov spev nijako dramaticky nezaniká. Ako seriózne ozvučené naopak znejú bicie, čo je však iba výsledok tvrdej a presnej techniky bubeníka, ktorý navyše hrá podľa kliku - veľmi pekné! Trio chalanov prezentuje hlavne svoj stále svieži debutový nosič s názvom ˚I/XII”. Songy znejú dobre, nachádza sa medzi nimi aj niekoľko zapamätateľnch hitoviek. Niektoré naozaj vysoko položené spevové party spôsobujú menšie problémy - neduh, ktorý som si pri tejto kapelke všimol už aj na predchádzajúcich vystúpeniach. Toto je ale iba detail pre vycibrené ucho, a tak všeho všudy, slušný koncert.

Pohľad do publika, ktoré tvorí podľa môjho odhadu cca do 70 hláv opäť potvrdzuje novoveský generačný stret. Tá staršia zmeska na jednej strane brázdila koncerty (a pódia) v časoch, keď tá druhá ešte fyzicky neexistovala. Pamätníci sú v miernej menšine, a celé to dáva pocit, akoby človek už nebol na domácich koncertoch “doma”. Nie že by som sa sťažoval. Generačná výmena je nielen nevyhnutná, ale aj veľmi vítaná vec, na ktorú sa v novoveskom undergrounde čakalo už roky. Bolo by zaujímavé vidieť, koľko z prítomnej mládeže bude na koncertoch postávať aj o 20 rokov, tak ako my teraz. Hádam im to vydrží. Budú potom môcť nám dôchodcom chodiť po pivo. Srandujem samozrejme. Po jointy.

Na rade je Decis. Kapela, ktorú ja osobne považujem za jednu z legiend domácej scény, a to naozaj týmto slovom nešlehám kade tade, ako sa to často zvykne. Vydrž viac ako 20 rokov, nahraj tri seriózne albumy, a môžeme sa baviť. Okrem starých skladieb však nezostal v Decise kameň na kameni. V minulosti punkovo ladená kapela s relatívne melodickmi spevmi znie dnes o niekoľko levelov tvrdšie, čo je spôsobené novými členmi - metalistom Kubom za gitarou a Džimim za mikrofónom. Ich výstúpenie ale vôbec nie je zlé, svoj pódiový prezent obohatili aj o vizuál v podobe kríža z prepraviek, čo bolo na jednej strane celkom zábavné, na druhej si však neviem predstaviť, komu sa s týmto bude chcieť je*ať po koncertoch, a kde na to vôbec v kufri našli priestor laugh Decis určite neurazil.

DecisAko štvrtí do partie boli avizovaní Rozdiel. Tí však účasť na poslednú chvíľu zrušili a pri čeku ich profilov na sociálnych sieťach zisťujem, že sa to ani neunúvali oznámiť. Tomu vravím ukážkový prístup k fanúšikom.

Nič to ale - ako náhrada sa promptne prisľúbili Bigľayz, a tak je jasné, že o špičkový klinec večera bude predsa len postarané. Od začiatku kapela disponuje najčitateľnejším zvukom a to napriek tomu, že dnes ako jediní idú na dve gitary. Okorenením štandardného programu plnom hitoviek v parádnom prevedení je tentokrát krátka rošáda, keď Maroš prenecháva svoje miesto za bicími na tri skladby Didovi. Darmo, chalani už nie sú najmladší, a tak padne vhod sa trošku prestriedať. Pozorne sa sústreďujem aj na nové songy, keďže naposledy som schytal hubovú, že mi ušli. Som trochu skeptický, či Bigľayz dokážže aj po rokoch udržať hitovkovú laťku extrémne vysoko - no a oni že: “Hold my beer”. Kým tá prvá ma ešte až tak nezaujala, drúhá s názvom “Prečo furt ja?” (ospravedňujem sa, ak som si to nezapamätal presne) je už rana rovno medzi oči. Absolútna Bigľayz-typical vypaľovačka, ktorou ma chlapci opäť raz pomyselne posadili na zadok. A aby to nevyzeralo, že ma za tieto reporty platia práve oni (kým v skutočnosti sú to zahraničné organizácie z piatej evenue), dovolím si sem natlačiť jedinú kritickú výtku. Rozhodne sa mi nepáči to moderovanie v dialekte. Ja rozumiem, čo tým asi sledujú, ale od Forusa to znie strašne neprirodzene a navyše neverím, že si chce táto kapela naozaj budovať imidž nejakých gadžov alá Drišľak. Zbytočné, nehodí sa to. Tak či onak, Bigľayz opäť dokazuje, že na súčasnej domácej scéne je čislo jedna, a ich tvorba podľa môjho skromného názoru ďaleko presahuje ich aktuálnu pôsobnosť.

Podľa sporstredkovaných informácií zábava pokračuje na after párty v neďalekom podniku, mne ale celkom stačilo tých zopár pív počas hudby -  btw., to ide pekne s momentálnym trendom 2 éčka za kus. Poberám sa teda spokojný slušne domov. Chcelo by to do budúcna možno nejaký “unbiased” band filter plus za mňa úplne vynechať diskotékové svetlá a dym, ale inak opäť velice slušná akcia, ktorá môže byť aj častejšie.

 

NázovMucho Zber vol.3
KapelyBigľayz, Decis, Terya, R.O.D.
DátumNov. 25, 2023
KlubDivadlo Kontra
MestoSpišská Nová Ves
Návšteva70
Vstupné5,- €
PlagátOtvor plagát
Udalosť-

Najčítanejšie v kategórií: REPORT

  1. Prečo sa nebavíte? | SPIŠ ROCK FEST 2023
  2. Čudesný pocit prenesenej trápnosti
  3. Vrchol uvedomelého undergroundu | Koncerty na garážach II. 2023